Islah Çelikleri

Islah çeliği karbon miktarı bakımından sertleştirilmeye uygun olan ve ıslah işlemi yapıldığında yüksek tokluk ve dayanım özellikleri gösteren alaşımlı ya da alaşımsız makine imalar çeliğidir. Islah etme işlemi ıslah çeliklerinde kullanıldığı gibi takım çeliklerinin bazı türlerinde de kullanılmaktadır. Islah işleminden iyi bir sonuç almak için sertleşme sıcaklığının yapıya uygun olarak seçilmesi gerekir. Ayrıca çeliğin içyapı temizliği de dayanımın istenen düzeye çıkmasını sağlayacaktır. Uygun ıslah çeliğinin seçimi ve ıslah işleminin doğru yapılması deneyim ve profesyonellik gerektirir. Dizdar Metal olarak bu konuda yeterli deneyime sahip bir firmayız. Islah çelikleri imalat çelikleri olarak da bilinir.

Islah Çeliği Özellikleri

Islah çeliklerinin genel özellikleri şunlardır: Islah çelikleri yüksek karbon oranına sahiptir. Düşük alaşımlı çeliklerdir. Islah çelikleri ıslah işleminden sonra yüksek düzeyde fonksiyonel mekanik özellikler kazanır. Yüksek dayanım ve yüksek sünekliğe sahiptir ve bu özellikler bir arada bulunur. Islah çeliklerinin sertleşme düzeyi de yüksektir. Bu özellikler ıslah çeliklerini makine imalatında en tercih edilen çelik haline getirmektedir. Islah çelikleri kazandığı üstün mekanik özellikler nedeniyle makine ve motor parçalarının, dövme parçalar, cıvata, somun, krank milleri, akslar, piston kolları, çeşitli miller, dişliler gibi parçaların imalatında kullanılır.

Geniş bir kullanım alanı olması nedeniyle ıslah çeliği en fazla üretilen çelik çeşididir. Dizdar Metal olarak takım çelikleri, ıslah çelikleri ve semente çelikleri gibi karbonlu çelikler, hazır kalıp çelikleri gibi alanlarda ithalat ve ihracat yapan, toptan ve perakende satış yapan tedarikçi firmadır. Talep edilen her türlü çelik ihtiyacını karşılayabilecek yüklü stoklarla çalışıyoruz. Kullanılacak alan için en uygun çeliğin seçiminde müşterilerimize destek de veriyoruz.

Müşterilerimizin istediği kalite ve ölçülerde çelik çeşidi için son teknoloji kesme cihazlarıyla kesim yapıyoruz. Satıştan önce modern laboratuvarımızda ürünlerin sertlik, dayanıklılık gibi özelliklerini test ediyor ve daha sonra satışını yapıyoruz. Kurulduğumuzdan beri müşteri memnuniyetine ilk sırada önem veriyoruz. Bu nedenle kaliteyi ucuza mal edip müşterilerimize en uygun fiyatlarla satış yapıyoruz. Kalite ve uygun fiyat yanında hem müşterilerimiz için hem de firmamız için zamanında teslimat çok önemlidir. Teslimatta en hızlı ve güvenli nakliyeyi kendi araçlarımızla yapıyoruz.

 

Genel Özellikler

Genel Bilgiler
Kimyasal Değerleri
Kullanım Alanları
Mekanik Özellikleri
İşlem Koşulları

Genel Bilgiler

Islah çelikleri, kimyasal bileşimleri özellikle karbon miktarı bakımından, sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli bir çekme dayanımında yüksek tokluk özelliği gösteren, alaşımsız ve alaşımlı makine imalat çelikleridir.

Islah işlemi, sonuçta çelik parçaya yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacağı önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir. Islah çelikleri, ıslah işlemi sonunda kazandıkları üstün mekanik özelliklerden dolayı, çeşitli makine ve motor parçalar, dövme parçalar; çeşitli civata somun ve saplamalar, krank milleri, akslar, kumanda ve tahrik parçaları, piston kolları, çeşitli miller, dişliler gibi parçaların imalinde olmak üzere geniş bir alanda kullanılır. Bu sebepten, ıslak çelikleri inşaat ve alaşımsız çeliklerden sonra, en yüksek oranda üretilen ve kullanılan çelik türüdür.

Kimyasal Değerleri

ISLAH_ÇELİKLERİ_KİMYASAL_DEĞERLERİ

Kullanım Alanları

ISLAH_ÇELİKLERİ_KULLANIM_ALANLARI

Mekanik Özellikleri

ISLAH_ÇELİKLERİ_MEKANİK_ÖZELLİKLERİ

İşlem Koşulları

ISLAH_ÇELİKLERİNDE_ISIL_İŞLEM_KOŞULLARI