Paslanmaz Çelik

Pek çok sektörde çelik en önemli hammaddedir. Ama bunun yanında çeşitli çelik ürünleri gıdadan otomotive, iç dekorasyondan enerjiye kadar her sektörde kullanılmaktadır. Ancak çelik ve bazı başka metallerin paslanma özellikleri vardır. Paslanma özellikle sağlık ve gıda sektörlerinde sağlık açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır. Diğer alanlarda da malzemenin kullanım ömrü azalmakta ve ekonomide büyük israfa neden olmaktadır. Bu sorunlar nedeniyle paslanmaz çelik kullanımı hızla artmıştır ve her sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Çeliğe paslanmaz özelliği belli miktarda krom ilave etmekle sağlanmaktadır. Kullanım alanlarına göre farklı kalitelerde paslanmaz çelik mamulleri bulunuyor.

Paslanmaz Çelik Özellikleri

Firmaların her türlü paslanmaz çelik çeşitlerini Dizdar Metal olarak temin ediyoruz. Paslanmaz çelik boru, paslanmaz çelik profil, paslanmaz çelik sac, paslanmaz çelik çubuk, paslanmaz çelik lama gibi çeşitlerin hepsi stoklarımızda mevcuttur. Ülkemizde daha çok 304-316 ve 310 standart kalitede paslanmaz lama kullanılıyor ve biz de özellikle bu kalitede ürünü stoklarımızda daha çok bulunduruyoruz. Stoklarımızda olmayan siparişler olduğunda ise en kısa sürede talep edilen ürünü temin ederek firmalara teslim ediyoruz.

Yine stoklarımızda değişik ebatlarda paslanmaz çelik ürünler bulunmaktadır. Paslanmaz lama ve diğer çelik ürünlerini yurt içindeki veya yurt dışındaki en güçlü demir çelik üreticilerinden temin ediyoruz. Sektörün en güçlü tedarikçi firması olarak müşterilerimize her zaman en kaliteli ürünleri temin ediyoruz. Kalite yanında fiyat konusunda da en uygun alternatifleri sunuyoruz. Firmamızın tedariğini yaptığı çelik ürünlerini ve ürün özelliklerini firmamızın web sitesinde görebilirsiniz. Çok geniş ürün yelpazemizle her sektörün ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Firmamız kuruluğundan beri müşteri memnuniyeti hedefiyle hizmet vermektedir. Kaliteli malzeme, uygun fiyat ve zamanında teslimatla bu memnuniyeti sağlamış bulunuyoruz. Aradığınız her kalitedeki çelik ürünlerini en uygun fiyatlarla firmamızda bulacaksınız. Türkiye’nin her yerinden sipariş alıyoruz ve kendi araçlarımızla ürünlerin nakliyesini yapıyoruz. Sanayinin gelişmesi ve üretim kalitesinin artması için malzeme kalitesinin yüksek olması gerekir. Bu anlamda firmamız sanayinin gelişmesine de katkı sunmuş oluyor. Yüklü stoklarımızla, uzman personelimizle, modern laboratuvarımızla, ürün çeşitliliğimizle müşterilerimize her türlü imkanı sunuyor, montaj ve mühendislik hizmetleri de veriyoruz.

 

Genel Özellikler

Genel Bilgiler
Kimyasal Değerler
Kullanım Yerleri

Genel Bilgiler

Az alaşımlı ve alaşımsız çelikler ortama bağlı olarak hızla paslanır yahut kimyasal aşınmalara uğrarlar. Tahribattan ve paslanmadan korunmak amaçlı boyar maddeler kullanılması veya ilave önlemler istenen korumayı sağlamayabilir. Bu gibi durumlar için paslanmaz çeliklerin seçimi önem taşır.

İçerdiği Cr, Si ve Al gibi elementler, oksijenle birleşerek, çok ince, yoğun ve yapışkan bir oksit filmi tabakası oluştururlar. Bu tabaka paslanma oluşumunu engeller. Bir malzemenin paslanmaya karşı dayanımlı olarak tanımlanabilmesi için her m2 için malzeme kaybının 2,4 gr’dan az olması gerekir.

Paslanma olayı sadece çeliğin alaşım durumuyla ilgili değildir. Parçaların talaşlı işlem özellikleri de paslanma konusunda önemlidir. Örneğin; yüzeyi hassas taşlanmış bir parçanın paslanma oranı, kötü yüzey kalitesine sahip bir parçanın paslanma oranından daha düşüktür.

Paslanmaz  Çeliklerin  Sınıflandırılması:

  • Krom çelikler,
  • Krom-nikel çelikler
  • Krom-mangan çelikler
  • Çok fazlı çelikler

Krom çeliklerinin korozyon dayanımı, birinci planda krom miktarına bağlıdır. Genellikle %13-17 arasında krom içerirler.

Krom-nikel çelikler %13-21 krom, %5-20 nikel ve %0,02- 0,16 arasında karbon  içerirler. Nikel ilavesiyle korozyon dayanımları daha fazlalaşır.

Krom-mangan çelikler; krom- nikel çeliklerinin kullanımına paralel olarak özel       durumlarda kullanılabilirler. X 12 MnCr18 12 çeliği -180 ˚C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir

Kimyasal Değerler

PASLANMAZ__ÇELİKLER__KİMYASAL_DEĞERLERİ

 

Kullanım Yerleri

PASLANMAZ_ÇELİKLER_KULLANIM_YERLERİ Page1

 

Isıl İşlem
Manyetlenebilme ve Patlatılabilme Özelliği
Mekanik Değerler

Isıl İşlem

PASLANMAZ_ÇELİKLERDE_ISIL_İŞLEM Page1

Manyetlenebilme ve Patlatılabilme Özelliği

PASLANMAZ_ÇELİKLERDE_MANYETLENEBİLME_VE_PARLATILABİLME_ÖZELLİĞİ Page1

Mekanik Değerler

PASLANMAZ_ÇELİKLERDE_MEKANİK_DEĞERLER Page1