Soğuk Çekme

Soğuk çekme lama piyasanın en sağlam ve dayanıklı ürünüdür. Ürün özellikle çelik konstrüksiyon ve otomotiv yapılarının desteklerini kuvvetlendirir. Profiller arasındaki bağları kuvvetlendirir. Soğuk çekme işlemi demirin dayanıklılığını ve esnekliğini arttırır ve dış yüzeyi pürüzsüzleştirir. Soğuk çekme sıcak demir kütüklerinin tekrar işleme alınmasıdır. Bu işlemde önce sıcak çekme demirlerin yüzeyinde bulunan kabuk ve çapaklar temizlenir. Daha sonra yüzey kayganlaştırıcı maddeyle kaplanır. Kütükler çekim yataklarına yatırılır, istenen ölçü kalıpları yerleştirilir ve demir kütükler çekilerek kalıplara alınır. Malzeme istenen uzunlukta kesilir. Soğuk çekme işlemiyle malzemenin mukavemeti arttırılır.

Soğuk Çekme Çeşitleri
Soğuk Çekme Çeşitleri

Soğuk çekme tekniği ile ürünler hassas ölçü toleranslarına getirilir. Yüzey kalitesi sıcak haddeye göre daha üst seviyededir. Ürünün akma ve çekme gerilimi artar. Çeliğin sertliği artarken sünekliği azalır. Soğuk çekme düşük karbonlu çeliklere uygulanır. Soğuk çekme işlemi için ilk adım yüzeyde bulunan kabuk ve çapakların temizlenmesidir. Daha sonra hammadde kayganlaştırıcı yağ ile kaplanır ve üretim bandına sokulur. İstenen ölçülerdeki kalıplar yerleştirilir ve hammadde kalıplara doğru itilir. Soğuk çekme işleminden geçirilen ürün istenen boy ölçüsünde kesilir.

Soğuk çekme işlemi tamamlanan ürünler uygunluk testlerinden ve kalite kontrollerinden geçirilir. Amaç müşterilere istedikleri kalitede ve ölçülerde ürün teslim etmektir. Dizdar Metal olarak müşterilerimize kaliteli soğuk çekme milsoğuk çekme karesoğuk çekme altıköşe gibi ürün tedariği yapmaktayız. Ülke sanayinin gelişmesi kaliteli üretimle, kaliteli üretim ise kaliteli malzemeyle olur. Bu bilinçle Dizdar Metal olarak tüm ürün çeşitlerimizde kaliteyi en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla kurduğumuz modern metalürji laboratuvarımızda ürünlerin kalite, sertlik ve dayanım gibi testlerini yapıyoruz.

Otomotiv başta olmak üzere inşaat, makine imalatı, asansör imalatı, zincir ve dövme sanayi, savunma sanayi ve tarım sektöründe yüzlerce firmaya kaliteli hammadde tedariği yapıyoruz. Firmamızın öncelikli hedefi müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bunun için müşterilerimizin talep ettiği ürün çeşidini yüksek kalite ve uygun fiyat özellikleriyle temin ediyoruz. Web sitemizde tüm ürün çeşitlerimizi ve kullanım alanlarıyla ilgili bilgileri bulacaksınız. Zamanında teslimat konusunda da hiçbir endişeniz olmasın. Kendi nakliye araçlarımızla en hızlı şekilde ürünlerinizi getiriyoruz.

Menü